Zróbmy sobie lemoniadę

Co kojarzy się z wakacjami? Lemoniada! Przedstawiamy przepisy na pyszną lemoniadę, która od razu wprawi Cię w wakacyjny nastrój.

Cytrynowa

Coś kwaśnego, coś słodkiego, a do tego woda. I już – oto najprostsza lemoniada na świecie! Jak ją zrobić: weź kilka cytryn i 1,5 litra wody. Wyciśnij sok z owoców i przecedź tak, by nie było pestek. Część wody zagotuj i dodaj do niej cukier, miód lub ksylitol. Tak powstały syrop należy schłodzić i połączyć z pozostałą wodą i sokiem z cytryn.

Arbuz i luz

Do tradycyjnej lemoniady zrobionej z wody, cukru i soku z cytryn należy dodać arbuza. Jak to zrobić: pokrój arbuza na kawałki, zmiksuj i przecedź przez sito. Całość wymieszaj i dodaj kostki lodu.

Cytrusy z miętą

Połącznie cytryn i pomarańczy z miętą zapewni orzeźwienie, którego tak bardzo potrzebujemy latem. Jak zrobić lemoniadę? Wyciśnij sok z kilku cytryn i jednej pomarańczy, odcedzając pestki. Połącz z wodą i dodaj liście świeżej mięty utarte z cukrem. Lemoniadę warto schłodzić przed podaniem.

Leniwiec

Wersja dla leniwych lub unikających cukru: do dzbanka z wodą wrzuć przekrojone na pół plastry cytryn i pomarańczy, dodaj listki mięty lub inne świeże zioła. Wymieszaj. By efekt orzeźwienia był jeszcze większy, w upalny dzień do napoju warto oczywiście dodać także kostki lodu.

Ogórek górą

Jeżeli smak świeżych ogórków kojarzy Ci się z upalnym latem, zrób sobie lemoniadę, w której właśnie to warzywo jest najbardziej wyczuwalne. Orzeźwiający smak ogórków dobrze współgra z cytryną i miętą. Obrany i pokrojony ogórek połącz z cukrem, a następnie zmiksuj i ewentualnie przecedź przez sito. Dodaj wodę i sok z cytry. Do lemoniady warto dorzucić listki mięty oraz plastry ogórka.