Ruszamy pod namiot

Bliski kontakt z naturą, wolność, prawdziwy relaks, niska cena to tylko jedne z wielu zalet wymienianych przez miłośników wakacji pod namiotem. Taki wyjazd to dla niektórych ludzi po prostu ciekawe doświadczenie, a dla wielu wręcz najlepsze rozwiązanie, zapewniające wspaniały wypoczynek, nieporównywalny z niczym innym.

Mało wydajesz, dużo zyskujesz

Kto nigdy nie wyjeżdżał pod namiot, może mieć mylne wyobrażenie, że chodzi o niższe koszty. To jednak tylko jedna z zalet. Wyjazd pod namiot to rzeczywiście świetna opcja niskobudżetowa, ale plusów jest wiele:

Świetna lokalizacja

Pola kempingowe usytuowane są bardzo blisko jeziora, morza i innych naturalnych atrakcji. To ogromna zaleta! Żadna kwatera czy hotel nie zapewniają takiej lokalizacji – jest tak szczególnie w przypadku jezior położonych w lesie. Jeżeli ma to dla Ciebie znaczenie, bo na przykład lubisz się kąpać w czystym jeziorze otoczonym sosnami, zdecyduj się na kemping.

Bliski kontakt z naturą

Już samo mieszkanie w namiocie sprawia, że jesteśmy bliżej natury niż na co dzień.

Jednak gdy połączymy to z doskonałą lokalizacją, jaka często wynika z położenia kempingu, to radość z przebywania na świeżym powietrzu, słuchania śpiewu ptaków, szumu drzew, bliskości lasu i jeziora jest naprawdę szczególna. Korzyści? Niesamowity relaks, odpoczynek i reset nieporównywalny z niczym innym…

Swoboda i relaks

Wstajesz rano, robisz śniadanie. Wiele możesz, nic nie musisz… Tak zaczyna się dzień na polu kempingowym. Samo przebywanie w takim miejscu sprawia, że jest przyjemnie, a relaks ten trwa co najmniej do dnia wyjazdu.

Dostępność

W hotelach zwykle trzeba robić rezerwację, często z dużym wyprzedzeniem. Na polach namiotowych zazwyczaj nie jest to konieczne, bo na namiot zwykle zawsze znajdzie się miejsce. Dzięki temu i w Polsce, i na świecie łatwo zorganizujesz sobie nocleg.

Społeczność

Na polu namiotowym w naturalny sposób nawiązuje się znajomości z innymi gośćmi kempingu. Niektórzy przyjeżdżają co roku w to samo miejsce.

Dzieci to lubią

Wbrew pozorom wyjazd pod namiot to nie tylko opcja dla studentów i innych młodych ludzi, nieobciążonych rodziną. Wielu rodziców bardzo chwali sobie wakacje na polu kempingowym. Znamy też takich, który wręcz uwielbiają taką formę wypoczynku. I oni, i ich dzieci już cieszą się na myśl o kolejnych wakacjach, które spędzą nad czystym jeziorem położonym w starym sosnowym lesie…

„Dla dzieci namiot jest jak mały domek. A pole namiotowe jak podwórko pełne rówieśników, z którymi można się pobawić”

Same plusy:

  • Rodzina spędza ze sobą dużo czasu razem, co sprzyja budowaniu relacji i więzi.
  • Towarzystwo rówieśników, a do tego na terenie ogrodzonym. Nawet w trakcie kiepskiej pogody dzieci zakładają kalosze i idą bawić się z innymi.
  • Dzieci uczą się wielu nowych rzeczy, ale także angażują w szereg codziennych obowiązków. Mają także okazję pomagać lub samodzielnie wykonywać takie czynności jak np. zmywanie naczyń.
  • W trakcie takiego wypoczynku wszyscy praktycznie przez cały czas przebywają na świeżym powietrzu.
  • Wyjątkowy kontakt z przyrodą, bliskość lasu i wody. Dodatkowy plus: dzieci mogą się kąpać wielokrotnie w ciągu dnia i nie wiąże się to z wielką eskapadą.

Na kempingu fajnie jest

Świat się zmienia. Pola kempingowe to obecnie zazwyczaj świetnie zorganizowane miejsca z doskonałą infrastrukturą i ofertą dopasowaną do potrzeb gości. W zależności od standardu kempingu, możesz liczyć nie tylko na prysznice i łazienki, ale też kuchnię, pralkę, kranik z wodą tuż przy namiocie. Wiele miejsc oferuje również możliwość wypożyczenia rowerów, kajaków, łódek… Na niektórych polach kempingowych co tydzień organizowane są także ogniska dla całych rodzin, podchody dla dzieci i inne animacje.

Przed wyjazdem

Zasada nr 1: Nie inwestuj w sprzęt, gdy jedziesz pod namiot po raz pierwszy, a nie wiesz, czy ta forma wypoczynku jest właśnie dla Ciebie. Pożycz namiot od znajomych. Jeżeli jedziesz samochodem, to część ekwipunku z pewnością znajdziesz też w swoim domu (np. kołdra zamiast śpiwora). Robiąc listę sprzętu biwakowego/kempingowego, nie zapomnij o lampkach czy inny źródłach światła.

Zasada nr 2: Zawsze sprawdź namiot przed wyjazdem. Rozstaw go na podwórku, łące lub nawet w domu, uważnie patrząc, czy posiada wszystkie elementy.