Odkryj nowy sport dla siebie

Może dziś jest dobry moment, by spróbować czegoś nowego? Jest w czym wybierać – my polecamy sporty miejskie.

Też czasami masz ochotę się gdzieś ruszyć, coś porobić, ale zupełnie nie wiesz gdzie i co? Oto krótka, subiektywna lista propozycji, która pomoże Ci zapoznać się z ofertą sportów miejskich:

Rower

Po pierwsze – teraz nie musisz wychodzić na swój rower, w większych miastach dostępna jest sieć rowerów z całym zapleczem stacji, gdzie za drobne kwoty możesz w szybki i sprawny sposób przemieścić się z punktu A do punktu B. Poza standardowymi rowerami w ofercie są też małe rowerki dla dzieci oraz tandemy. To świetna opcja, bo przecież nikt sobie raczej tandemu nie kupuje, ale do wynajmu na pół dnia i małej romantycznej wycieczki taki rower będzie jak znalazł.

Hulajnoga

Hulajnogi napędzane siłą mięśni powoli odchodzą do lamusa, a w ich miejsce pojawiają się hulajnogi elektryczne. Również w tym przypadku w większych miastach możesz wynająć hulajnogę elektryczną i udać się na szybkie zwiedzanie okolicy, randkę lub po prostu na mały lansik. Możesz też kupić hulajnogę dziecku – pod choinkę albo na komunię.

Deska

Do wyboru, do koloru… Deski krótkie (fiszki) oraz długie (longboardy)… Kilka lat temu sprzęt ten wrócił na miastowe salony. I słusznie, bo deska to zabawa dla człowieka w każdym wieku, niezależnie od tego, czy masz lat piętnaście, dwadzieścia czy czterdzieści.
Jazda na desce wymaga od Ciebie pewnej pracy nad balansem ciała i trzymaniem równowagi, daje natomiast niesamowite poczucie wolności. Bogaty asortyment miejskich desek obejmuje różnorodne warianty, od typowych cruiserów do spokojnej jazdy po szerokich ścieżkach, przez deski do „tańca” (różnych akrobacji w czasie jazdy), aż po superszybkie deski zjazdowe, ze specjalnymi kółkami do jazdy w ślizgu.

Rolki

Jazda na rolkach to dla wielu z nas powrót do czasów własnej komunii. Jest to bardzo dynamiczny sport, poprawiający kondycję oraz rzeźbiący uda i pośladki. Przed wyjściem na rolki po długiej przerwie zalecamy jednak zaopatrzenie się w zestaw ochraniaczy oraz przypomnienie sobie zasad hamowania na tym sprzęcie.

Bad i inny minton

Oto coś dla fanów sportów bez kółek: badminton lub speedminton. Zestaw obowiązkowy obejmuje rakietki i lotki. Gramy wszędzie – na świeżym powietrzu na boisku, na polance, na podwórku przed domem, czyli gdziekolwiek tam, gdzie masz dość miejsca żeby wykonać zamach.
Wersja speed zgodnie z nazwą jest szybszą wersją badmintona, charakteryzuje się bardziej smukłymi rakietkami i cięższymi lotkami. Ten wariant polecamy fanom szybkości. Dodatkowe plusy: dzięki większej wadze lotek da się grać w speedmintona na przykład w wietrzny dzień nad polskim Bałtykiem.

Siłownia na świeżym powietrzu.

Ktokolwiek spróbował, ten wie, że jest to fantastyczne rozwiązanie dla wszystkich mieszkańców, niezależnie od wieku i stopnia wytrenowania. Pozwala łączyć kilka rzeczy naraz, np. spacer z psem z codziennym treningiem. Pozwala spędzić czas aktywnie i przyjemnie, a do tego w pięknym otoczeniu, ponieważ zazwyczaj siłownie znajdują się w parku czy w pobliżu terenów zielonych. Siłownia plenerowa składa się z kilku podstawowych urządzeń. Ćwicząc na nich angażujemy wszystkie grupy mięśni. Warto wspomnieć, że obok niektórych siłowni plenerowych znajdują się także place wyposażone w równoważnie, drążki i drabinki. Wszystkie te urządzenia sprzyjają wykonywaniu ćwiczeń kalistenicznych, czyli treningowi siłowemu z wykorzystaniem własnej masy ciała. Street workout to jest to!

Ścianki wspinaczkowe

Kiedyś dostępne tylko na halach wspinaczkowych, dzisiaj już również jako element inicjatyw lokalnych pojawiają się coraz częściej na otwartym terenie. Wspinanie się na ściance to doskonała zabawa dla ludzi w każdym wieku, pozwalająca sprawdzić swój spryt, zwinność i wytrzymałość.

Skimboard

Czyli jazda w ślizgu na małej desce. Do uprawiania tego sportu powstają specjalne „baseny”, dlatego najczęściej jest to rozrywka płatna. Coraz częściej jednak widuje się skimboardzistów nad polskim morzem albo na Mazurach. Wystarczy wziąć rozbieg, rzucić deskę przed siebie, po czym na nią wskoczyć. Wydaje się proste? Spróbuj.

Freesbe

Sport, który kilka lat temu znów wrócił do łask i w który pewnie każdy z nas kiedyś grał. Technika jednak poszła do przodu, tak samo jak coraz bardziej różnorodny sprzęt do tej gry. Freesbe to doskonała zabawa dla grupy znajomych na większym terenie, np. w parku lub na boisku. W dużych miastach organizowane są nawet zawody drużynowe w tzw. freesbe ultimate.

Slackline

Już sama nazwa mówi, że to coś związanego z liną – i tak właśnie jest. Specjalną taśmę mocuje się między dwoma drzewami, słupami albo innymi pionowymi, wytrzymałymi konstrukcjami na wysokości około 40 centymetrów. Następnie ściąga się buty, wchodzi na taśmę… i stara się z niej nie spaść. Wbrew prostocie samego pomysłu sport ten jest niezwykle wymagający, sztuka slackline wymaga od Ciebie wielkiego skupienia i opanowania, zapewniając zabawę na długie godziny.